logo

DASK İle İlgili Sizlerden Gelen Sorular

İşte DASK ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları:

DASK hasar ödemesi nasıl alınır?

Dask ödemesi hesaplara aktarılacağı zaman hak sahiplerine sms gönderilir. Bu mesajın içindeki kod ve kimlik kartıyla hak sahibi ödemeyi herhangi bir Vakıfbank şubesinden alabilir. Sms ile gönderilen şifreye e devlet üzerinden de ulaşılabilir.

DASK para yattığını nasıl öğrenebilirim?

Dask a para yattığını öğrenmenin 2 yolu bulunmaktadır. Birincisi Dask tarafından hak sahibine sms ile şifre gönderir ve Vakıfbank şubesinde yatırılan miktarı öğrenebilirsiniz. İkinci yol ise e devlet üzerinden “Poliçe Sorgulama” yazdığınızda çıkan poliçe detay butonuna basmaktır. Detayda yatırılan miktar görülebilir.

DASK hasar ödemesi kaç günde sonuçlanır?

Dask a başvuru yaptıktan yaklaşık 10-15 gün içinde eksper görevlendirir. Eksperin raporu çıktıktan ve belgeler sisteme yüklendikten sonra ödeme tutarı kesinleştirilir ve yaklaşık 1 ay içerisinde dask ödemesi sonuçlanır.

DASK az hasarlı ödeme yüzde kaç?

DASK az hasarlı binalara sigorta yani poliçede bedeli üzerinden %15’e kadar ödeme yapmaktadır. Bu oran eksperin verdiği vereceği rapora göre belirlenir.

DASK parası hangi bankaya yatar?

Zorunlu Deprem Sigortası tazminat ödemeleri Vakıfbank aracılığıyla yapılmaktadır. Ödenecek miktarı kesinleştiğinde Dask tarafından hak sahibine sms ile şifre gönderilir. Bu şifre ve kimlik ile Vakıbank’tan ödemeleri alabilirsiniz.

E devletten DASK parası nasıl alınır?

E devlet dask parası alınmaz. E devletten dask poliçesi görülebilir. Hatta ödenecek miktar kesinleştiğinde e devlet yatırılacak tazminat miktarı da görülebilir. Ayrıca dask poliçesi de e devletten yapılmaz yalnızca poliçeler görülebilir.

Orta hasarlı binaya DASK ne kadar ödeme yapar?

Orta hasarlı binalar için Dask ın yapması gereken ödeme miktarı sigorta bedelinin % 50 sidir. Yani 200 bin liralık poliçe değeri varsa 100 bin TL ödeme yapmak zorundadır Dask.

DASK depremzedelere ne kadar ödeme yapacak?

Dask , depremzedelere eğer konutun Zorunlu Deprem Sigortası varsa; az hasarlı konutlar için poliçe miktarının % 15 ine kadar, orta hasarlıysa % 50 sine kadar, ağır hasarlıysa tamamını öder. Bunu için 125 arayarak dask tan eksper talep etmeniz gerekir.

Hizmet Talep Formu

X